tel: +48 604 70 70 62
dasd
VAT

VAT – dowiedz się najważniejszych kwestii z tego obszaru.

VAT – czego na pewno nie da się wpuścić w koszty

Przy składaniu zgłoszenia rejestracyjnego VAT wielu przyszłych płatników kieruje się przede wszystkim potencjalnymi korzyściami, jakie daje możliwość odliczenia kosztów działalności od podatku. To niebagatelne kwoty, ale nie każdy wydatek, nawet jeśli faktycznie ma związek z prowadzeniem działalności, można odliczyć.

Dlaczego? Jeszcze niedawno obowiązywała prosta zasada: jeśli coś ma związek z działalnością, można koszt odliczyć od podatku VAT. Dziś zasadę tę trzeba zmodyfikować o jedno słowo: „tylko”: jeśli coś ma związek TYLKO z działalnością, można zmniejszyć kwotę należnego podatku.

Noclegi i restauracje

Noclegi i restauracje to koszty, które bardzo rzadko można odliczyć od podatku. Z obiadami i lunchami służbowymi sprawa jest prosta – wszelkie negocjacje umów czy nawet ich podpisywanie mogą odbywać się też w innych, tańszych warunkach, np. w biurze albo korespondencyjnie, więc próba odliczenia od VAT kosztów wystawnego obiadu na pewno się nie powiedzie. Co zaś tyczy się np. służbowej kawy w kawiarni – interpretacje są dość różne, ale najczęściej również na niekorzyść odliczającego VAT. Eksperci od doradztwa finansowego z biura księgowego Rudiger Finance sp. z o. o – radzą raczej unikać konfliktowych wydatków – księgowi potrafią podpowiedzieć, czy dany wydatek można zaliczyć do kosztów, czy nie.

Co zaś tyczy się noclegów, sprawa jest bardziej skomplikowana, ponieważ faktycznie w niektórych wyjątkowych przypadkach mogą one stanowić koszt prowadzenia działalności, jednak co do zasady noclegi nie stanowią sposobu na zabezpieczenie przychodu, więc nie mają związku z prowadzeniem działalności. Trzeba naprawdę mocnych argumentów, aby przekonać urząd skarbowy co do słuszności takiego odliczenia.

Problematyczne wydatki

O ile z noclegami i restauracjami sprawa jest raczej prosta, to problemy zaczynają się paradoksalnie tam, gdzie nikt się ich nie spodziewa, a więc na przykład przy zakupie komputera lub tabletu. To, że można użyć obu urządzeń do zabezpieczenia przychodu jest oczywiste dla każdego organu skarbowego, jednak przepisy mówią wyraźnie, że jeśli zakup jest dokonany częściowo w celach prywatnych (a na komputerze można grać w wolnym czasie, na tablecie czytać e-booki, co związku z działalnością nie ma), to odliczenia też można dokonać tylko od proporcjonalnej części kosztów. Jest to już bardziej skomplikowana operacja i wielu księgowych radzi raczej unikać nieoczywistych zakupów i odliczania od nich VAT-u.

Problem ten – w przypadku tabletów, powiedzmy, możliwy do zbagatelizowania – w przypadku komputerów staje się dość skomplikowany. Na niejasność rozdziału użytku prywatnego i służbowego wskazywali też kurierzy rowerowi, których US kwestionował zasadność odliczenia podatku od części do roweru oraz część form ochroniarskich, które odliczały podatek za karmę i leczenie psów stróżujących.

Reasumując, choć możliwość odliczenia kosztów od podatku jest bardzo kusząca i stanowi swego rodzaju ukłon w stronę przedsiębiorców, nie zawsze jest jasne, czy dany wydatek faktycznie można w ten sposób rozliczyć. Należy też pamiętać, że zakup „na firmę” wiąże się z pewnymi innymi ograniczeniami wynikającymi z utraty statusu „konsumenta”, co może nie ma bezpośredniego związku z podatkiem VAT, ale na pewno wpływa na opłacalność decyzji o rejestracji lub nie do celów podatku VAT.

Szerszą wiedzę na temat VAT otrzymacie TUTAJ.

_________________________________________________________________________

Biuro rachunkowe Rudiger – księgowość, której możesz zaufać.

Więcej informacji w kwestii VAT uzyskacie Państwo dzwoniąc do nas:  biuro rachunkowe Rudiger Finance sp. z o.o.  tel 22 300-00-62

Zapraszamy do kontaktu. Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17.

© 2008-2023 Biuro Rachunkowe - RUDIGER BI P.S.A.

realizacja: estinet.pl