tel: +48 604 70 70 62
dasd

Leasing samochodu osobowego na firmę niesie ze sobą wiele korzyści. Jedną z nich jest możliwość rozliczania kosztów związanych z zakupem i eksploatacją pojazdu osobowego. Przedsiębiorca może zakupić na firmę samochód, decydując się na jedną z dwóch opcji: leasing operacyjny (tzw. bieżący) lub leasing finansowy. Każda z tych metod wiąże się z innymi konsekwencjami podatkowymi.

Gdy metodą zakupu samochodu osobowego jest leasing finansowy, przedsiębiorca może do kosztów uzyskania przychodu wliczyć część odsetkową rat leasingowych, jeśli firma je płaci. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest możliwość wprowadzenia samochodu do ewidencji środków trwałych i amortyzowania pojazdu w czasie. Najczęściej stosowanymi metodami amortyzacji samochodu, w tym rozwiązaniu, jest amortyzacja liniowa lub tzw. indywidualna amortyzacja. Amortyzacja liniowa jest to podstawowy sposób amortyzacji samochodów osobowych. Obowiązująca stawka to 20% w skali roku, pochodzi z załącznika do ustawy o PIT. Oznacza to, że zakupiony pojazd jest amortyzowany przez 5 lat. Indywidualna metoda amortyzacji może być stosowana dla samochodów używanych (minimum 6 miesięcy przed nabyciem) lub ulepszanych (gdy ulepszenia stanowiły 20% wartości początkowej auta i miały miejsce przed jego wprowadzeniem do ewidencji). W takich wypadkach maksymalna stawka to 40% w skali roku, co przekłada się na czas – 2,5 roku amortyzacji auta. Amortyzacja w leasingu finansowym posiada pewne obostrzenia: m. in. wartość samochodu w amortyzacji jednorazowej nie może przekroczyć 3.500 pln czy też brak możliwości odpisania kosztów aut o wartości przewyższającej równowartość 20 000 tyś euro. W leasingu finansowym koszty poniesione z eksploatowania samochodu tj. paliwo, myjnia czy drobne naprawy, można uwzględnić w kosztach uzyskania przychodu.

jaki-leasing-samochodu-osobowego-na-firme-wybrac


Wybór leasingu operacyjnego samochodu osobowego nie daje możliwości wpisania pojazdu do ewidencji środków trwałych firmy. Pojazd nie podlega także amortyzacji w czasie. Samochód amortyzuje firma leasingowa, ponieważ jest ona fizycznym właścicielem pojazdu. W tym rozwiązaniu do kosztów uzyskania przychodu przedsiębiorca może wliczyć koszty związane z leasingiem: opłaty i raty leasingowe, w tym ratę kapitałową z odsetkami. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest rozliczanie wydatków związanych z użytkowaniem pojazdu w kosztach uzyskania przychodu. Przedsiębiorca nie musi prowadzić kilometrówki dla celów PIT.


Jak widać różnice podatkowe między metodami leasingowymi są znaczne. Warto skorzystać z pomocy biura księgowego przy kupnie samochodu osobowego na firmę. Profesjonalni księgowi dobiorą optymalną formułę leasingu, metodę amortyzacji oraz przygotują niezbędne dokumenty, niezbędne by otrzymać leasing. Zapraszamy do kontaktu z biurem księgowym Rudiger Finance Sp. z o. o.

© 2008-2023 Biuro Rachunkowe - RUDIGER BI P.S.A.

realizacja: estinet.pl