tel: +48 604 70 70 62
dasd
Spółki osobowe

Spółki osobowe a jednoosobowa działalność gospodarcza.

Spółki osobowe a jednoosobowa działalność gospodarcza

Spółka jest przez wielu uznawana za wyższy stopień organizacji niż podstawowa działalność gospodarcza. Niejako z definicji jest to prawdą, ponieważ spółka musi mieć co najmniej dwóch udziałowców, jednak już co do ich statusu prawnego oraz zakresu odpowiedzialności różnice pomiędzy poszczególnymi typami spółek są olbrzymie.

Żeby pełniej zrozumieć różnice w podstawowych założeniach spółek, należy przedstawić dwa podstawowe typy tej formy działalności gospodarczej – spółki osobowe i spółki kapitałowe.

Spółki osobowe

Spółki osobowe są z punktu widzenia przepisów tzw. ułomnymi osobami prawnymi, ponieważ nie posiadają zdolności do czynności prawnych. Jak więc działają? Przez przedstawicieli, pełnomocników, czyli najczęściej udziałowców mających upoważnienie do podejmowania określonych czynności. Do zamkniętego katalogu spółek osobowych zaliczają się spółki jawne, partnerskie, komandytowe i komandytowo-akcyjne. Każda z nich jest stworzone nieco inaczej. Natomiast podstawową różnicą między tymi formami działalności a osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą jest fakt, że w tym przypadku firma nie jest samodzielnym prawnie podmiotem. Kwestia odpowiedzialności też nie jest tak samo uregulowana: osoba fizyczna zawsze odpowiada za swoje zobowiązania, również te podjęte w ramach DG, natomiast w spółkach osobowych co do zasady obowiązuje zasada solidarności. Nie jest ona jednak zachowana w przypadku spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych.

Spółki kapitałowe

Dlaczego obok spółek osobowych wyróżnia się też kapitałowe? Ponieważ w tym przypadku (a więc w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i spółek akcyjnych) inaczej jest rozłożona odpowiedzialność finansowa i uprawnienia. Przede wszystkim decyzje podejmuje zarząd spółki, a nie wspólnicy – oczywiście ze względów praktycznych ciało kolegialne wydaje upoważnienia poszczególnym osobom, jednak co do zasady są to tylko przedstawiciele zarządu i nie mogą podejmować decyzji jako wspólnicy. Druga ważna kwestia to osobowość prawna – skoro decyzje podejmuje zarząd, to spółka ma osobowość prawną. Najważniejszą różnicą jest jednak odpowiedzialność majątkowa, którą ponosi tylko podmiot, który podjął zobowiązania, a więc spółka. W szczególnych i rzadkich przypadkach odpowiedzialność za zobowiązania może przejąć też zarząd spółki, jednak wspólnicy za zobowiązania nie odpowiadają.

Praktyczna różnica – punkt najważniejszy

Tym, co łączy spółki, ale różni je od jednoosobowej działalności jest kwestia rachunkowości. Spółki są bowiem zobligowane do prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych, a przedsiębiorcy indywidualni takiego obowiązku nie mają. Wiąże się z tym poniekąd zmiana formy rozliczeń podatku dochodowego z PIT w przypadku osób fizycznych na CIT w przypadku osób prawnych, czyli spółek kapitałowych, ale samo to nie jest jeszcze ani wadą, ani zaletą, ponieważ ocena obowiązków zależy od kontekstu. Pod pewnymi względami spółki są „bezpieczniejszą” formą działalności, ponieważ ograniczają odpowiedzialność wspólników, jednak co do zasady są bardziej złożonymi tworami, więc ich prowadzenie wiąże się z większymi trudnościami.

_______________________________________________________________________

Biuro rachunkowe Rudiger – księgowość, której możesz zaufać.

Więcej informacji w sprawie rozpoczęcia prowadzenia firmy oraz wyboru profilu działalności uzyskacie Państwo dzwoniąc do nas:  biuro rachunkowe Rudiger Finance sp. z o.o.  tel 22 300-00-62

Zapraszamy do kontaktu. Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17.

© 2008-2023 Biuro Rachunkowe - RUDIGER BI P.S.A.

realizacja: estinet.pl